طرز تهیه رشته خشکار برای ماه رمضان

noodle-khoshkar(6)

رشته خشکار چیست؟

رشته خشکار شیرینی سنتی گیلانی است.رشته خشکار نمادی از ذوق و سلیقه گیلانیان است و امروزه نزد گردشگران و مسافرانی که به گیلان سفر می کنند از طرفداران خاصی برخوردار است و به یقین از طعم لذیذ و به یادماندنی این شیرینی سنتی نخواهند گذشت.به گزارش خبرگزاری مهر اگر این روزها سری به شیرینی فروشی های گیلان بزنید بیش از هر چیز چشمتان به بریده های خمیری شکلی می افتد که بومی ها به زبان و اصطلاح خود آنها را رشته و خشکار می نامند.رشته خشکار سوغات گیلان و نوعی شیرینی محلی گیلانی ها که ویژه ماه مبارک رمضان و مانند زولبیا بامیه زینت بخش سفره های افطار گیلانیان است.
گیلانیان رشته خشکار را با مهارت و ذوق خاصی تهیه می کنند و برای این شیرینی سنتی ارزش و علاقه زیادی قائل هستند.خیلی ها نیز در روزهای ماه رمضان با درست کردن این شیرینی خوشمزه امرارمعاش می کنند.
رشته خشکار از آرد برنج -شکر- مغزگردو و ادویه جات معطر نظیر هل و دارچین تهیه می شود.آرد برنج را با افزودن آب تبدیل به خمیر رقیقی می کنند که با یک قیف فلزی دارای منافذ ریز بر سینی فلزی که روی اجاق نهاده شده به شکل توری و مشبک ریخته می شود.

مواد لازم برای رشته :
آرد برنج ۱ پیمانه
آرد گندم ۱ پیمانه
آب یا شیر ۵ لیوان
مواد لازم برای خشکار:
گردوی ساییده شده ۱۰۰ گرم
مغز هل ۳ قاشق مرباخوری
دارچین ۳ قاشق مرباخوری
‎‎شکر ۱ پیمانه

‎مواد لازم برای شربت:
آب ۱٫۵ لیوان
شکر به میزان لازم
گلاب به میزان لازم

طرز تهیه رشته خشکار :

یک پیمانه آرد برنج رو با یک پیمانه آرد گندم مخلوط می کنیم با ۵ لیوان آب رقیقش می کنیم و خوب هم می زنیم .می تونید از همزن برقی هم کمک بگیرید.( نکته: برای خوشمزه شدنش به جای آب، استفاده از شیر رو توصیه می کنم) پس از همزدن از صافی ردش کنید تا گلوله ای که از آرد مونده از بین بره و یه مواد فرنی مانندی داشته باشیم.(اگه کمی شُل بود کمی آرد بهش اضافه کنید و اگر هم سفت بوده می تونید کمی شیر و یا آب بهش اضافه کنید)
در بازار دستگاه مخصوصی برای ریختن این شیرینی سنتی موجوده ولی من و دوستانم با یه ایده ی جالب هزینه روکم کردیم و خودمون ظرفی رو برای ریختن رشته درست کردیم.به این ترتیب که ظرف روغنمون که تموم شد اونو خوب شستیم واز پنچرگیریها سه تا پین دوچرخه تهیه کردیم و اونها رو روی در این بطریها وصل کردیم. به همین راحتی :)
ابتدا کف تابه ی تفلن یا سرامیکی رو با مقداری روغن مایع و یک عدد زرده تخم مرغ با یک دستمال کوچیک و تمیز چرب کرده و مواد رو درون ظرف ریخته و بصورت دایره ای یا ضربدری پهن می کنیم تا بصورت رشته ای در بیاد.

رشته که ریخته میشه تو تابه بعد از چند ثانیه شروع به پخته شدن می کنه و رنگش عوض میشه و گوشه هاش ور میاد.در این زمان خیلی راحت میشه با دست رشته رو از تابه جدا کرد و روی دستمال بزرگی بگذارید.

noodle-khoshkar

noodle-khoshkar(1)

 

می تونید تاش کنید کنار بزارید که میشه رشته ی خالی.و یا مقداری گردوی ساییده شده رو با کمی شکر و دارچین و هل ساییده مخلوط کنید و داخل هر رشته به اندازه ی یه قاشق مربا خوری بریزید و خوب بپیچیدش که میشه خشکار.

noodle-khoshkar(2)

noodle-khoshkar(3)

noodle-khoshkar(4)

در انتهای کار رشته و خشکارهاتون رو با کمی روغن در حد طلایی سرخ کنید تا برشته بشه و بعد در صورت تمایل در مقداری شیره که ترکیبی از آب و شکر و کمی گلاب هست غلطونده و با چای میل کنید .

noodle-khoshkar(5)

- پورتال آسمونی Asemooni.com

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه