فیلم پر سروصدای «فروشنده» همانطور که بسیاری از ایرانیان انتطار داشتند برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی سال ۲۰۱۷ شد. اگر چه اصغر فرهادی در واکنش به فرمان دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان چندین کشور اسلامی به خاک آمریکا در مراسم اسکار امسال حضور نداشت اما انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از وی جایزه اسکار را از داوران جشنواره دریافت کردند. فیلم «فروشنده» در این بخش با فیلم های دیگری همچون «تونی اردمن»، «مردی به نام اووه»، «تنا» و «سرزمین مین» رقابت داشت که در نهایت ت ...

فیلم پر سروصدای «فروشنده» همانطور که بسیاری از ایرانیان انتطار داشتند برنده جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی سال ۲۰۱۷ شد. اگر چه اصغر فرهادی در واکنش به فرمان دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان چندین کشور اسلامی به خاک آمریکا در مراسم اسکار امسال حضور نداشت اما انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از وی جایزه اسکار را از داوران جشنواره دریافت کردند. فیلم «فروشنده» در این بخش با فیلم های دیگری همچون «تونی اردمن»، «مردی به نام اووه»، «تنا» و «سرزمین مین» رقابت داشت که در نهایت توانست جایزه اسکار را از چنگ رقبای خود درآورد.

.

«فروشنده» اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان - تصویر 1

 

 

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۲ نیز برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را دریافت کرده بود.

 

انصاری بعد از دریافت جایزه متنی را از سوی اصغر فرهادی خواند که به این شرح است:

.

تصاویر/ لحظه دریافت جایزه اسکار

 

 

"افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.
متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.
تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.
سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم."

 

 


هالیوود ریپورتر: «تونی ادرمن» قربانی سیاست های ترامپ

 

فیلم سینمایی «تونی اردمن» برنده واضح اسکار بود اما قانون ترامپ، اسکار را به اصغر فرهادی می‌رساند.

به گزارش هالیوود ریپورتر، اسکات فاینبرگ در مورد اسکار امسال نوشت: «اصغر فرهادی گفته به خاطر تلاش دونالد ترامپ برای تحریم هفت کشور مسلمان دنیا و منع از سفر شهروندان این کشور به آمریکا اسکار را تحریم می‌کند. به رای دهنده‌هایی نگاه کنید که برای توبیخ ترامپ، کاری می‌کنند که فرهادی پنج سال بعد از دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برای «جدایی نادر از سیمین»، پس از فلینی، برگمان، سائورا، تنها فیلمسازی شود که در این بخش بیش از یک جایزه گرفته است.

فیلم قابل احترام و بسیار دوست داشتنی «تونی ادرمن» یک انتخاب واضح است. ممکن است فوران ناگوار مسئله منع سفر، تعداد از رای‌ها را سمت «فروشنده» برده باشد اما این فیلم در حد بهترین‌ ساخته‌های اصغر فرهادی نیست و «تونی ادرمن» فیلم بهتری است که به دلیل فضای سیاسی شانس گرفتن اسکار را به «فروشنده» واگذار کرده است.»

 

 

 

 

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه