کافه سینما: این روزها سریال علی البدل، به کارگردانی سیروس مقدم، در حال پخش از صدا و سیماست. جمعی از حامیان محیط زیست و حقوق حیوانات، به همین مناسبت یادداشتی تهیه کرده اند، که در آن به جز اشاره به نکات ریز و جالبی درباره این سریال و ساخته های کارگردان اش، به نکات دیگری هم اشاره کرده اند. – از حامیان محیط زیست و حیوانات. – به آقای سیروس مقدم، کارگردان سریال‌های اغما، پایتخت و علی‌البدل. – با سلام به شما هنرمند گرامی و خاطره‌ساز. جناب مقدم، با عرض تأسف به نظر می‌رسد تناقض در رفتار برخی سیاستمدا ...

 

 

 

کافه سینما: این روزها سریال علی البدل، به کارگردانی سیروس مقدم، در حال پخش از صدا و سیماست.

 

جمعی از حامیان محیط زیست و حقوق حیوانات، به همین مناسبت یادداشتی تهیه کرده اند، که در آن به جز اشاره به نکات ریز و جالبی درباره این سریال و ساخته های کارگردان اش، به نکات دیگری هم اشاره کرده اند.

 

نامه طرفداران حقوق حیوانات درباره «علی البدل» 

 

– از حامیان محیط زیست و حیوانات

– به آقای سیروس مقدم، کارگردان سریال‌های اغما، پایتخت و علی‌البدل

– با سلام به شما هنرمند گرامی و خاطره‌ساز

جناب مقدم، با عرض تأسف به نظر می‌رسد تناقض در رفتار برخی سیاستمداران و مسئولین به رفتارهای شما هم سرایت کرده! شاید میان دغدغه‌ها و مشغله‌های‌تان بخشی از تصاویری که ساخته‌اید را فراموش کرده‌اید؛ بنابراین از شما دعوت می‌کنیم در کنار ما و روبه‌روی تلویزیون، نگاهی بیندازید به "تناقض" های رفتار شخصیت‌های آثارتان با حیوانات.

بهبود فریبا(مهران احمدی) محیط‌بان است و جانش را فدای یوزپلنگ در‌حال‌انقراض می‌کند، نقی (محسن تنابنده) ـ که می‌خواهد اعتمادبه‌نفس خود را قبل از مسابقه‌ی کشتی تقویت کند ـ می‌گوید: "فلانی تا به‌حال یک لگد به گربه نزده"، سارا و نیکا با ته‌مانده‌ی غذای سفره‌شان گربه‌ای را سیر می‌کنند، جوجه‌های ماشین ارسطو(احمد مهران‌فر) بیرون می‌آیند و در توهمات و کابوس ارسطو به یک خوراک زنده تبدیل شده و به دهان بازیگران وارد می‌شوند، خانواده‌ی نقی با شنیدن صدای پارس یک سگ متوجه افتادن یک بچه‌آهو در گودال می‌شوند و حیوان را به محیط زیست تحویل می‌دهند، شخصیت‌های رقیب سریال علی‌ابدل (مهدی هاشمی، مهدی فخیم‌زاده)، میان مشاجره‌شان، به سمت بالکن خانه‌های همدیگر گردو پرت می‌کنند (بگذریم که اغلب مردم توان خرید گردو را ندارند؛ چه برسد به اینکه آن را این‌طور اسراف کنند) و این گردوها به قفس طوطی‌ها برخورد می‌کند و طوطی‌های حبس‌شده و وحشت‌زده، خود را به در و دیوار قفس می‌کوبند، اهالی علی‌آباد جنگ خروس راه می‌اندازند و خشونت وحشت‌زای انسانی به طبیعت این پرنده‌ی معصوم تحمیل می‌شود، الیاس (حامد کمیلی در نقش شیطان سریال اغما) گربه‌ای را با خشونت در دست می‌گیرد، دقایقی معلق نگه می‌دارد و بعد به دوردست پرتاب می‌کند، شخصیت علی‌ابدل (احمد مهران‌فر) سر الاغی را با خشونت کج می‌کند تا دختری(سیما خضرآبادی) بتواند از صورت این حیوان عکس زیبایی بگیرد.

 برخی از حامیان حیوانات معتقد بودند در این مثال آخر، احمد مهران‌فر در نقش سیروس مقدم ظاهر شده است! اما اغلب ما معتقدیم همکاران شما گرد هم نیامده‌اند تا سر حیوانی کج شود و شما تصویر زیبایی بسازید! شاید شما هم به قول همکارتان حمید نعمت‌الله (در گفت‌وگوی پس از پخش سریال "وضعیت سفید" در شبکه‌ی سوم سیما) می‌‌خواهید با حضور حیوانات به فضای سریال "شیرینی" ببخشید و درعین‌حال تصاویر زیبایی خلق کنید. کارنامه‌‌تان نشان می‌دهد که برای شما سرگرمی و شادی مخاطب مهم‌تر است تا مرحبا گفتن منتقدان. هنرمند عزیز، دکوپاژ‌های سرشار از نبوغ، مخاطب‌شناسی، دانش فنی و هوش تصویری شما، برای کیفیت، "شیرینی" و جذابیت سریال‌ کافی است. ما آثار شما را دوست داریم.

شما نقش موثری در فرهنگ‌سازی، سرگرمی و خاطرات ایرانیان داشته‌اید. مخاطبان جدی‌تر تلویزیون و رسانه از شما به مثابه یک شخصیت بی‌حاشیه و محترم یاد می‌کنند. اما ما "مخاطبان عام" و فرزندان‌مان در تأثیرپذیری از آثار شما دچار تناقض شده‌ایم. نسل آینده بیش از ما باید از یوزپلنگ حمایت کنند چون پدران و مادران‌شان، جنگل‌ها را برای ساخت مبل، کمد، تهیه‌ی زغال‌ برای انواع کباب… نابود کردند و حیوانات بی‌شماری در معرض انقراض‌اند. فرزندان ما و شما باید بدانند غالب طوطی‌‌های زینتی به‌طور حبس‌شده در بطری‌های بسیار کوچک آب‌معدنی وارد ایران می‌شود و نباید با خرید آن‌ها به این قاچاق وحشیانه رونق بخشید. امیدواریم به این تناقض پایان دهید و دیدگاه حقیقی خود درباره‌ی حمایت از محیط زیست و حیوانات را آشکار کنید.

در پایان یادآور می‌شویم که سلامت محیط زیست؛ یعنی سلامت ما و حیوانات بخشی از این محیط زیست هستند. بیماری‌‌هایی که براثر آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی به حیوانات منتقل کرده‌ایم، پرورش غیراصولی سگ، گربه و پرنده‌های آپارتمانی، کشتار سگ‌ها با مواد شیمیایی، از بین ‌رفتن‌ حیوانات بر اثر آلودگی‌های انسان‌ساخته، آموزش خشونت و جنگ به حیوان و تغییردادن طبیعت‌ و غریزه‌‌ی این موجودات، به سلامت ما هم لطمه خواهد زد. دوستانه پیشنهاد می‌کنیم مدتی سریال نسازید و مطالعه کنید! بخوانید درباره‌ی حیوانات در دین اسلام، تأثیرات منفی دیدن تصاویر خشن، گرم‌شدن زمین، حفظ تعادل محیط زیست، پرورش حیوانات و… . بعد از این مطالعات، شما عمیق‌تر، جدی‌تر و دلسوزتر خواهید شد.

بعد از آن ما هم می‌توانیم باور کنیم که یکی از شخصیت‌های سریال شما جان خود را فدای یک حیوان در حال ‌انقراض کرده، مادر مهربانی به بچه‌ها اجازه می‌دهد ته‌مانده‌ی غذای‌شان را به گربه‌ای که طبق احادیث "چشم به دست انسان دارد" بدهند، و مردم‌مان یاد بگیرند که اعمال روزمره و ساده‌ی ما چطور تعادل محیط زیست را نابود می‌کند و در برنامه‌ریزی‌‌هاشان ننوشته باشند: "سال‌ها بعد که ایران‌مان خشک و آلوده شد، فرزندان‌‌مان را به اروپا می‌فرستیم."

شاد و سلامت باشید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه